• P1110299-1
  • P1100849
  • muzmanim-bivracha1
  • nigun-slide-3
  • P1080397
  • P1010210
  • nigun-slide-7
  • nigun-slide-8
  • P1010356
  • nigun-slide-11

אירועים קרובים

P1040273

איגרת שבועית

P1020313

שבת, חג ומועד

P1060905

דרשה לפרשת תרומה

ספר שמות פרק כה

(א) וַיְדַבֵּר יְהֹוָה אֶל משֶׁה לֵּאמֹר: (ב) דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי: (ג) וְזֹאת הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם זָהָב וָכֶסֶף וּנְחשֶׁת: (ד) וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי וְשֵׁשׁ וְעִזִּים: (ה) וְעֹרֹת אֵילִם מְאָדָּמִים וְעֹרֹת תְּחָשִׁים וַעֲצֵי שִׁטִּים: (ו) שֶׁמֶן לַמָּאֹר בְּשָׂמִים לְשֶׁמֶן הַמִּשְׁחָה וְלִקְטֹרֶת הַסַּמִּים: (ז) אַבְנֵי שֹׁהַם וְאַבְנֵי מִלֻּאִים לָאֵפֹד וְלַחשֶׁן: (ח) וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם:

אז יש כאן דבר נורא מעניין. בעצם, יש כאן הרבה דברים מעניינים. קודם כל מה זה אומר "יקחו לי תרומה"? "יקחו?".... הרי בעולם שלנו, בעולם של בני האדם, אנחנו רגילים לומר "ויתנו לי תרומה". אנחנו מורגלים לעולם בו מתקיים, כביכול, השיוויון של נותן מול מקבל. זה נותן תרומה וזה מקבל אותה. זה שצריך מבקש. זה שיכול לוקח. זה שרוצה נותן. זה שלא רוצה מתעלם.

ומדוע מבקש אלוהים מבני ישראל שיבנו לו מקדש? הרי אלוהים לא באמת צריך מקום לשהות בו. ואם כבר משכן, מדוע הוא אומר "ושכנתי בתוכם"? אם כבר צריך היה להיות "ושכנתי בתוכו" לא?

בואו נעצור לרגע ונחשוב באיזו סיטואציה נמצאים בני ישראל. מלאכת המשכן מתחילה תקופה קצרה יחסית אחרי קבלת לוחות הברית. זיכרון היציאה ממצרים עדין חי ובוער. כח הזרוע של אלוהים אשר נחלץ לעזרת עמו ביציאת מצרים, עשרת המכות וקריעת ים סוף. ובסוף כל אלה מעמד הר סיני. אלוהים שהיה גבוה ורב ועצום, מרגיש אולי שהגיע השעה להתקרב אל עמו. אם תרצו לרדת אל העם. לרדת מגובה הר סיני, ממבט ממעוף הציפור, אל מבט בגובה העיניים. מאל נורא היושב במרום, לאל המתקרב אל עמו הנפחד במדבר – נמוך ככל האפשר.

אבל איך יוצרים את הקרבה הזו? איך מצליחים לגשר על הפער העצום הזה שבין אלוהים שבהר סיני. אלוהים של כח הזורע. אלוהים של אותות ומופתים. לאלוהים שהוא יושב אוהלים..? אלוהים מבין את זה. הוא יודע מה שכל אחד מאיתנו כנראה כבר למד – שכאשר רוצים להיות חלק מקבוצה סגורה כל שהיא [יחידה חדשה בצבא, קיבוץ או מקום עבודה חדש] אי אפשר פשוט לצנוח עליהם מהשמיים. צריך למצוא את הדרך להגיע אליהם. והדרך לשם עוברת כנראה רק בדרך אחת – דרך הלב. "אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ". לא כיסו. לא יכולתו כלכלית. לא רצונו או מחשבתו. פשוט ליבו. אהבתו. כל אחד לפי כמות האהבה שיש בו לדרך המשותפת הזו שלנו יחד.

נדיבות הלב, היא המפתח לבניית המשכן שאמור להיות המרכז והלב של העם. משכן שבנייתו מבוססת על יחסים של אחווה, ועל הרצון המשותף של כל חלקי העם אשר יצטרכו לקחת חלק במאמץ הבנייה. אם תרצו, נדיבות הלב, היא המפתח לבנייתו של עם. היא החוט הדק והבלתי נראה, אך המאוד מורגש, של יחסי אמון, של סולידריות וערבות הדדית. היא הדבק אשר נותן ליחיד תחושה של רבים. ולרבים את התחושה של "ביחד זה אפשרי".

השבוע, התלוותי אל הצוות אשר עסוק בימים אלו במלאכת המשכן החדש שלנו בקיבוץ גבת. עמדתי איתם באולם ריק. לבן. קר ומהדהד. ניכר בו, במקום החדש\ישן הזה, שעוד נכונה לנו בו עבודה רבה כדי להפוך אותו למשכן החדש שלנו. הרגשתי שעוד חסרים בו הוילונות, שולחן הנרות, העציצים, המנורות וכמובן פינת הקפה. חסרים בו הניגונים, הסיפורים, התפילות והחסד. חסרה בו עדין האחווה, החברות והרעות.

התעודדתי כשחשבתי על רוח הקהילה שלנו. תסכימו איתי שרוח אוהל מועד והמדבר עוד פועמת בחוזקה בקהילה הזו. רוח הניגון שבלב. רוח ההרתמות והנתינה מהלב. רוח התרומה. אם תרצו, התרומה מלשון רוממות. תרומה שהיא התרוממות רוח.

כאן, עדין במשכן הזה בנהלל. מהמקום שהיה לנו להר סיני – המקום שבו קבלנו את התורה שלנו. מכאן אני מזמין אותנו, בשבת תרומה זו, ובשבועות הקרובים אשר עומדים לפיתחנו. לאמץ את הלקח של עם ישראל מעיקרון נדיבות הלב. הקהילה שלנו עומדת בפני אתגרים מרשימים וגדולים. בשנה הקרובה, עומדות לפתחנו החלטות משמעותיות וחשובות. נצטרך ללמוד כיצד להכיל את המשכן החדש אל תוכינו. ולהכיל את עצמינו אל המשכן החדש.

אבל ברוח הנדיבות, התרומה והחברות. ברוח ניגון הלב אם תרצו. נדע לחצות גם את המדבר הזה. בהשכנת הרוח (האלוהי) בתוך החומר בקירות, בוילונות, במנורות. זה המשכן שלנו. בית שמתאמצים להשכין בו את האלוהי, את חיי הרוח ביופי, בניגון ובשירה, באהבת רעים, בנתינה, ובכל גילוי שמעלה את האדם ואת רוחו.

ולי אין ספק, שאם נדע לקחת תרומה זו, כי אז יתקיים בנו הפסוק: וְעָשׂוּ לִי, מִקְדָּשׁ; וְשָׁכַנְתִּי, בְּתוֹכָם.

שבת שלום!

נדב דרורי

12 לפברואר 2016

קהילה לומדת

17

ניגון צעיר

rosh-hodesh-kids

התנדבות בקהילה

kol-galgal