"תתחדשי" – חגיגת ראש חודש לנשים

titchadshiיְהִי רָצוֹן שֶׁיִּתְחַדֵּשׁ עָלֵינוּ החֹדֶשׁ הזה
לְטוֹבָה וְלִבְרָכָה,
לְשָׂשׂון וּלְשִׂמְחָה
לְשָׁלוֹם וּלְאַחֲוָה
וְיִפָּתְחוּ בְּחֹדֶשׁ זֶה שַׁעֲרֵי אוֹרָה, בְּרָכָה וְהַצְלָחָה
לְהִתְחַדְּשׁוּת וְלִצְמִיחָה,
לִשְׁמוּעות טוֹבוֹת וְלִבְשׂורות טוֹבוֹת,
לְשַׁלְוַת הַנֶּפֶשׁ וּבְרִיאוּת הַגּוּף,
לְחַיִּים שֶׁיִּמַלְּאוּ בָּם מִשְׁאָלוֹת לִבֵּנוּ לְטוֹבָה,
וְנאמַר
אָמֵן!

תוכנית "תתחדשי" מחדשת מסורת של ציון מועד ראש-חודש כחג נשי.
מסורת נשים שהגיעה אלינו מצפון אפריקה (אלז'יר, לוב, תוניס ומרוקו), שעברה מאם לבת, בעל-פה תוך חיקוי ועשייה, ממשיך ומועבר בין נשים ישראליות, תוך סקרנות והקשבה, התאמה והיענות לצרכים ולרוח התקופה.

titchadshi6'ראש חודש' מציין את היום הראשון בתחילתו של חודש חדש. זהו הזמן בו מופיעה הלבנה מחדש ברקיע. זמן זה נקרא 'מולד הלבנה' או 'מולד הירח'. הופעתה המחודשת של הלבנה בשמים, ותחילתו של חודש חדש הינו זמן להתחדשות, ולהתחלה חדשה...

הקשר בין 'ראש חודש' ונשים טמון בקשר הבראשיתי שבין מחזוריות הלבנה ומחזוריות האישה. שתיהן מתקיימות בפעימות של חודש ושתיהן עוברות מהלך דומה לאורכו של החודש, כאשר יום ראש חודש הינו תחילתו של מחזור חיים חדש המגיע לשיאו במחצית החודש, ביום ט"ו לחודש, הלבנה במילואה כך גם רחם האישה בשל לקליטתה של בריאה חדשה בדיוק באמצע המחזור. לאחר השיא הלבנה גורעת והרחם משיל את טובו, ומחזור חיים חודשי חדש מתחיל.
מחזוריות חודשית נשית היא כוח מניע שחסר היום בעולם. נשים נדחפו (תוך מישטור חברתי קשיח ונוקשה) להתרחק מגופן ולהתכחש ליכולותיהן האלוהיות לברוא. הן נחשבות 'מנודות' ו'טמאות', כוחן נחלש. החזרתה של הפעימה החודשית, תביא איתה ברכה בשלב ראשון לחצי מן האנושות ובשלב שני לאנושות כולה.
כוח היצירה וההתפתחות של נשים נמצא במעגליות החודשית, הקשבה למקצבים אילו של פתיחות החוצה ולאחריו זמן של התכנסות, דגירה וחשבון נפש לקראת הלידה הבאה תוליד מתנות נשיות לעולם.

titchadshi4'ראש חודש' הינו מועד המסמל יותר מכל את הזמן היהודי. חשיבותו ומרכזיותו של ציון ראש חודש נובעת מחיוניותו לקביעת סדר זמנים משותף לתיאום המועדים ליצירת אחידות תרבותית. התורה לא מציינת את היום בשבוע בו יחולו מועדי ישראל, אלא רק את מספר הימים אותם יש למנות מיום 'ראש-חודש' ("וּבַחֹדֶשׁ הָרִאשׁוֹן בְּאַרְבָּעָה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ פֶּסַח לַיהוָה" במדבר כח, טז). והיום תחילתו של חודש חדש הינה הזדמנות לסיכום ופרידה, התחדשות, והתחלה חדשה כמו שבת לשבוע וראש השנה לשנה, כך ראש חודש לחודש.

תוכנית "תתחדשי" מבקשת לחשוף ו"להוציא אל האור" את איכויות המחזור הנשי, להרחיב, לגוון ולהעמיק את הקשר שלנו עם אמותינו הקדומות ועם האימהות שלנו היום, ליצור חיבור בין ישן וחדש, ולהצטרף אל שרשרת דורות של נשים שנהגו לעצור ביום ראש חודש להתמלאות, להתחזקות ולהעצמה האחת מרעותה.
התוכנית מתבססת על מקורות יהודיים וכללים, על ידע ומסורת שהביאו איתן הנשים היהודיות הצפון אפריקאיות, ועל תפיסת עולם פמיניסטית.

המפגש כולל:
הדלקת נרות, לימוד משתף - המפגיש את המשתתפות עם נשים 'גיבורות' בתרבות ישראל לדורותיה, סיכום וטקס ברכות לחודש הנכנס

מנחות הקבוצה:  הילה טוכמכר-משעלי ורעות המר

קבוצת "תתחדשי" של ניגון הלב חוגגת מפגשי ראש חודש זו השנה השלישית ברציפות.
חגיגת ראש חודש כמו יתר החגים בלוח השנה היהודי הינה דרך חיים ולא פרויקט חד פעמי.

מתוך דברים שאמרו המשתתפות:

  • "אני יוצאת מהשנה הזו עם משהו שלא היה לי כשנכנסתי הנה לקבוצה. ראינו בנשים אלו, נשות התנ"ך מראה לנו. חמלה, דיכוי, אמהות - אלו הבעיות שמעסיקות אותנו. דנו בהן דרך סיפורי התנ"ך. הבעיות אוניברסאליות ותקפות לימינו."
  • "כולן עייפות ובאות ללמוד. הנשים שפגשנו במהלך השנה בתוכי ומעצימות אותי."
  • " עד שהגעתי הנה – לא ידעתי על תשרי וחשוון, אני קבוצניקית ישראלית. לא הסתכלתי אף פעם דרך העיניים של רחל אמנו. ראיתי דברים שדומים לדברים שלי היום. לא מתביישת להגיד את זה השנה גרמה לי לחייך."

פרטי התקשרות:
רעות המר – 050-6547680 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
הילה טוכמכר-משעלי - 052-2796783 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

titchadshi1

תאריכי המפגשים בתשע"ד

מפגשי "תתחדשי" בתשע"ד - כל המפגשים בימי שלישי בשבוע:

ר"ח חשוון – 1/10/13 כ"ח תשרי
ר"ח כסלו – 29/10/13 כ"ה חשוון
ר"ח טבת – 3/12/13 א' טבת (נר שביעי של חנוכה)
ר"ח שבט – 31/12/2013 כ"ט טבת
ר"ח אדר א'– 28/1/14 כ"ח שבט
ר"ח אדר ב' – 25/2/14 כ"ו אדר א'
ר"ח ניסן– 1/4/14 א' ניסן
ר"ח אייר – 29/4/14 ל' ניסן
ר"ח סיון – 27/5/14 כ"ח אייר
ר"ח תמוז – 24/6/14 כ"ז סיון
ר"ח אב – 29/7/14 ג' אב
ר"ח אלול – 26/8/14 א' אלול