האם מוצדק למשכיל לידום בעת הזו?

הטור של גבי סלומון - כ"ה בטבת תשע"ו 6.1.16

אפשר כמובן להתייחס לפסילת הספר גדר חיה של דורית רביניאן כאל החלטה סבירה של יו"ר מ"מ המזכירות הפדגוגית, החלטה הנמצאת במסגרת סמכותה הלגיטימית. אך זוהי פרשנות קצת נאיבית. הצבת תפילה בפתח תכנית לימודים באזרחות במקומם של קטעים ממגילת העצמאות, וחיזוק משמעותי של המרכזים לזהות יהודית מעידים – למי שמחפש הקשר לדברים – על קיומה של מגמה של שימוש בתכנית הלימודים (למירי רגב יש כלים נוספים) למטרות פוליטיות מובהקות. פסילת הספר היא חלק מתכנית כוללת.
מתחבר פה פחד מפני השונה עם האמונה הנאיבית שאפשרית השפעה חינוכית חד פעמית בת קיימא. מחנכים רבים היו מברכים על פלא שכזה. אני נזכר שהופעתי יחד עם פרופ' איריס לוין ז"ל בפני ביהמ"ש העליון (כ"חברי ביהמ"ש") כדי לערער על הטענה שדיון של חצי שעה בטלוויזיה החינוכית על הומוסקסואליות יהפוך את הצופים לכאלה. בני הנוער אינם מריונטות הרוקדות לחלילו של שידור בודד או רומן כזה או אחר. המנוסים מבינינו בחינוך לשלום ולדו-קיום יודעים עד כמה חוויה חד פעמית לא מצליחה להתמודד עם הנרטיב הרווח. נכון שצעירים לא מעטים התאבדו בעקבות הקריאה על ייסורי וורטר הצעיר של גטה אך זה היה אירוע חד פעמי בתוך אווירה כללית של ייאוש שקשה מאד להכליל ממנו. לא בכדי משתמשים שלטונות במה שקרוי שטיפת מוח מתמשכת כדי לשנות עמדות ותפיסות, וגם אז יש לסביבה בה גדל הצעיר השפעה חזקה בהרבה.
ברי לי שאנו עומדים בפני התקפה כוללת על ערכים אוניברסאליים, ליברליים, של שלום, שיוויון, סובלנות וקבלת האחר. פסילתו של ספר מומלץ, דגש גובר שמושם על דתיות והגבהת החומות האתניות, אלה ודומיהם מאיימים על הדמוקרטיה ועל הערכים שאנחנו, בניגון הלב, דוגלים בהם. זוהי לא התקפה מסוג "בליץ קריג"; היא איטית, שלב אחר שלב, כך שהשינויים שהיא מחוללת אינם מורגשים בבת אחת. דונם פה ודונם שם. (מירי) רגב אחר רגב. אנו מרגישים את השינויים אך מתרגלים אליהם אט-אט. נו, באמת פסילת ספר כלשהו, דרישה לסיור חינוכי לכולל אי-שם, וכד', האם הם מצדיקים מהפכות?
אבל השינויים הקטנים האלה הולכים ומצטברים ויום אחד את/ה מתעורר/ת ומגלה שהמציאות שמסביב השתנתה לבלי הכר מבלי שנתנו את דעתנו על כך. אמנם נאמר "לָכֵן, הַמַּשְׂכִּיל בָּעֵת הַהִיא יִדֹּם, כִּי עֵת רָעָה הִיא". אבל האם אנו, בניגון הלב, יכולים להרשות לעצמנו לוקסוס שכזה?

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.