ההסטוריה כנראה חוזרת על עצמה

הטור של גבי סלומון - 30.12.15 י"ח בטבת תשע"ו

יש הטוענים שההיסטוריה אינה חוזרת על עצמה. היא אמנם לא חוזרת בצורתה המקורית, אך בפועל – לעיתים היא חוזרת בלבוש קצת שונה. הנה שתי דוגמאות: קחו את הפיצול המעמיק והולך בין הצדוקים והפרושים של היום. האין פה חזרה על ימי ימי בית שני? אלה קיצוניים, חותרים למגע אלים עם היריב, ולא מהססים לחסל אותו, ואפילו לפגוע בבני הצג שלהם, ואילו אלה שמנגד מחפשים דרכים להימנע ממגע אלים; רוצים למצוא פתרונות של שלום. כבר היינו שם, כבר טעמנו את טעם הדם והתבוסה. וההמשך הוא הפיצול, וההסגרה ("הסזון") שבין לוחמי "הישוב" וה"פורשים" בשנות ה 40 בארץ. וההוכחה: הקרע המעמיק בימינו אלה בין תג מחיר ליתר תושבי הארץ, אפילו בתוככי מפלגת חובשי הכיפות הסרוגות, האין פה התחלה של חזרה על העבר?

והדוגמה השניה היא ההתעלמות מן הלקחים של "ככל שיענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ". במשך הדורות עינו אותנו, לחצו אותנו, התעמרו בנו, גרשו אותנו, וצפוי היה שלאור עבר כזה נלמד את הלקח ולא נעשה אותו דבר לאחרים, חלשים מאיתנו. הרי בסוף המענה הוא זה שמשלם את המחיר. אך שוב, אנחנו מאפשרים להיסטוריה לחזור על עצמה והאינתיפדה הנוכחית מתחילה לשחזר את התוצאות לנגד עינינו. עתה אנו עומדים מופתעים, איך זה "נופל" עלינו שוב? איך זה שאנחנו שוב עומדים בפני אינתיפדה? איך זה שאנו שוב מתפצלים לשני מחנות יריבים?

ובאמת, מה בסך הכל קרה? עשינו בדיוק את מה שעושה הצד השני. לא התכוונו להרוג אף אחד אבל כשגודעים עצים עפים לפעמים שבבים. הצד השני רצה קצת מלחמה – אז הוא קיבל. רצינו שתלמדו לקח שמשום מה לא למדתם בכל שנות היחסים בינינו, אז עכשיו הזמן ללמוד. בלית ברירה השתמשנו וחזרנו והשתמשנו בכלים (חוקיים!) ללמד אתכם שיעור, אך ללא הואיל. אתם מסרבים ללמוד. מה, גם מצידנו יש טרור? זה לא רציני. אלה פורעים מן השוליים ואנחנו מצטערים על מה שהם עושים, מצטערים מאד. אל תשכחו שגינינו אותם ועצרנו אותם. אך לא בזה העיקר והבה לא ניתפש למעשי משובה שוליים שכאלה. אז אחד פה ושני שם ניסו לשרוף בית. זה עצוב, נכון, אך איך ניתן להשוות את מעשי הקונדס של אלה עם הנהגים חסרי הזהירות שמאבדים בכוונה שליטה על רכבם. זה לא עניין פשוט. מדובר באימפולס של רגע הבא על רקע של הסתה מתמשכת. זה באמת לא דומה לרימון עשן הנזרק לתוך בית של משפחה ישנה. אכן, האם לא ברור למה יש כאן אינתיפדה חדשה? האם השתיים הקודמות לא לימדו את הלקח המיוחל?

אני כותב כל זאת בלא מעט סרקזם. הקשבתי היום לאחד הרבנים העומד בראש אחת הישיבות מהן יוצאים הפורעים ולא יכולתי להאמין למשמע אוזני. אין מה לבוא בטענות אל בני הנוער ששרפו את משפחת דראושה. הם גדלו בתוך הקשר שכל עוד מדובר בערבים – הכל נחשב כשר; גם שריפת בית על משפחתו, גם רימון עשן לתוך בית, גם סכינים וגם מכוניות דורסות. כלי המשחית השתנו עם השנים, אך לא השנאה ההדדית, וגם התנערות מאחריות משני הצדדים. ההיסטוריה אכן חוזרת על עצמה.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.